Lampiony na weselu

Wiele par pragnie, by dzień ich ślubu oraz wesela był naprawdę wyjątkowym wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięć zaproszonych przyjaciół i rodziny. Coraz bardziej popularnym sposobem na urozmaicenie weselnej zabawy jest wypuszczanie tak zwanych lampionów szczęścia, zwanych też lampionami życzeń lub chińskimi lampionami. Tradycja wypuszczania tych niezwykłych ozdób rzeczywiście wywodzi się z krajów Orientu, ale wygląda na tyle efektownie, że podbiła również serca Europejczyków. Ci ciekawe, lampiony stosowane są nie tylko w celu uświetnienia wesel – równie dobrze nadają się do urozmaicenia innych spotkań, jak np. urodzin, eventów biznesowych czy wielkich otwarć rozmaitych obiektów. Co jednak powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tego typu atrakcję na naszym weselu?

Przede wszystkim – zasada działania

Tradycyjne lampiony szczęścia posiadają bardzo prostą konstrukcję: są wykonane z naoliwionego papieru ryżowego, rozpostartego na stelażu z bambusa i zawierają umieszczoną w centralnym miejscu niewielką świeczkę lub kawałeczek palnego materiału. Lampiony, jakie możemy zakupić dzisiaj w zasadzie niewiele się różnią od prototypów, z jednym wyjątkiem – zamiast bambusowej ramki, posiadają stelaż wykonany z cienkiego druciku. Zasada działania lampionów szczęścia jest identyczna, jak w przypadku wielkich balonów na rozgrzane powietrze: źródło ciepła, umieszczone w centrum czaszy powoduje napełnienie jej rozgrzanym powietrzem, które unosi balon do góry. Lampion szczęścia leci więc mniej więcej tak długo, jak długo starczy mu paliwa. -kiedy płomień zgaśnie, lampion opadnie na ziemię pod wpływem grawitacji.

Po drugie- zagrożenia i kontrowersje

Lampiony ot nie tylko wspaniałe widowisko i świetna zabawa, związana z ich wypuszczaniem – to także źródło ognia, otoczone łatwopalnym materiałem, które w niekontrolowany sposób przemieszcza się nad okolicą. W wielu krajach, które nie posiadają długiej tradycji wypuszczania lampionów, tego typu atrakcje wywołują protesty rolników i leśników, obawiających się, że lampion może wywołać pożar upraw lub lasów.
Warto też pamiętać, że lampiony osiągają dość wysoki pułap lotu, więc nie zaleca się wypuszczania ich podczas silnych wiatrów, bowiem mogą dotrzeć znacznie dalej, niż planowaliśmy i stanowić potencjalne zagrożenie dla obiektów, na które spadną.

Po trzecie – pozwolenia i bezpieczeństwo

Niestety, każdy, kto pragnie w legalny sposób przeprowadzić wypuszczenie lampionów szczęścia, musi zdobyć odpowiednie pozwolenia oraz dopełnić szeregu formalności. Pierwszą instytucją, z jaką powinniśmy się skontaktować, jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która musi udzielić nam odpowiedniego pozwolenia i ocenić, czy wypuszczone lampiony nie spowodują zagrożenia w ruchu lotniczym. W tym samym celu warto skonsultować swoje zamiary z najbliższym portem lotniczym, aby mimowolnie nie spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia pasażerów samolotów rejsowych. Warto też zawiadomić straż pożarną oraz policję i lokalne władze. Na koniec należy jeszcze uzyskać pisemne pozwolenie od właściciela obiektu, na terenie którego ma odbyć się pokaz. Wszystko to może wydawać się zbędnymi formalnościami, pamiętajmy jednak, że w razie jakiejkolwiek awarii czy pożaru, wywołanego przez nasze lampiony, odpowiednie służby zapytają nas o dopełnienie powyższych formalności.

 

O serwisie

Poradnik dotyczy organizacji przyjęcia weselnego. Na stronie znajdziesz informacje o tym, jak urządzić wspaniałe wesele bez zbędnych kosztów a żeby wszyscy dobrze się bawili.

Kontakt

kontakt@hotelpzm.pl

Galeria